Menu Breadcrumb (6.x-1.2) - en to hu translation catalogue (29 entries)

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Weight
hu: Súly

en: Menu
hu: Menü

en: Advanced
hu: Haladó

en: pattern
hu: minta

en: Allows you to use the menu the current page belongs to for the breadcrumb.
hu: Lehetővé teszi az aktuális laphoz tartozó menü használatát a morzsában.

en: <p>By default, Drupal 6 will use the Navigation menu for the breadcrumb. This module allows you to use the menu the current page belongs to for the breadcrumb.</p><p>As an added bonus, it also allows you to append the page title to the breadcrumb (either as a clickable url or not) and hide the breadcrumb if it only contains the link to the front page.</p>
hu: <p>Alapértelmezés szerint a Drupal 6 a navigációs menüt fogja használni morzsának. Ez a modul lehetővé teszi az aktuális laphoz tartozó menü használatát a morzsában.</p><p>Bónusz lehetőségként hozzá lehet adni a lap címét a morzsához (kattintható webcímként, vagy simán), és el lehet rejteni a morzsát, ha az csak egy hivatkozást tartalmaz a kezdőlapra.</p>

en: Use menu the page belongs to for the breadcrumb.
hu: Használja a laphoz tartozó menüt morzsának.

en: By default, Drupal 6 will use the Navigation menu for the breadcrumb. If you want to use the menu the active page belongs to for the breadcrumb, enable this option.
hu: Alapértelmezés szerint a Drupal 6 a navigációs menüt fogja használni morzsának. Ha az aktív laphoz tartozó menü jelenjen meg inkább a morzsában, akkor engedélyezni kell ezt a lehetőséget.

en: Append page title to breadcrumb
hu: Az oldal címének hozzáadása a morzsához

en: Choose whether or not the page title should be included in the breadcrumb.
hu: Legyen, vagy ne legyen a lap címe a morzsában.

en: Appended page title as an URL.
hu: A hozzáadott lapcím hivatkozásként működjön.

en: Choose whether or not the appended page title should be an URL.
hu: A hozzáadott lap címe webcím (hivatkozás) legyen, vagy ne.

en: Hide the breadcrumb if the breadcrumb only contains the link to the front page.
hu: Rejtse el a morzsát, ha a morzsa csak egy hivatkozást tartalmaz a főoldalra.

en: Choose whether or not the breadcrumb should be hidden if the breadcrumb only contains a link to the front page (<em>Home</em>.).
hu: Rejtse el, vagy legyen látható a morzsa akkor is, ha csak egy hivatkozást tartalamz a címlapra (<em>Címlap</em>).

en: Menu breadcrumb
hu: Menümorzsa

en: Configure menu breadcrumb.
hu: Menümorzsa beállítása

en: Patterns
hu: Minták

en: Enable / Disable Menus
hu: Menük engedélyezése / tiltása

en: The breadcrumb will be generated from the first "enabled" menu that contains a menu item for the page. Re-order the list to change the priority of each menu.
hu: A morzsa az első olyan „engedélyezett” menüből lesz létrehozva, ami tartalmazza a menüelemet az oldalhoz. A lista újrarendezése megváltoztatja a menük fontosságát.

en: Note: If none of the enabled menus contain an item for a given page, Drupal will look in the 'Navigation' menu by default, even if it is 'disabled' here.
hu: Megjegyzés: Ha nincs engedélyezett menü, amely tartalmaz elemet az adott oldalhoz, akkor a Drupal a navigációs menüt fogja nézni alapértelmezés szerint akkor is, ha az itt „tiltott”.

en: See 'Advanced' settings below.
hu: Lásd a „haladó” beállításokat lejjebb.

en: Default setting for future menus.
hu: A jövőbeli menük alapértelmezés szerinti beállítása

en: Default setting (see below)
hu: Alapértelmezés szerinti beállítás (lásd lejjebb)

en: <strong>Default setting</strong> is not a real menu - it defines the default position and enabled status for future menus. If it is "enabled", Menu Breadcrumb will automatically consider newly-added menus when establishing breadcrumbs. If it is disabled, new menus will not be used for breadcrumbs until they have explicitly been enabled here.
hu: Az <strong>alapértelmezés szerinti beállítás</strong> nem egy igazi menü. Ez meghatározza az alapértelmezés szerinti helyzetet és engedélyezési állapotot a jövőbeli menük számára. Ha ez „engedélyezett”, akkor a menümorzsa  automatikusan kezeli az újonnan hozzáadott menüket, amikor csatlakoznak a morzsához. Ha ez „tiltott”, akkor az új menük nem lesznek a morzsában felhasználva mindaddíg, amíg nincsenek itt külön engedélyezve.

en: Enter regular expressions (one per line) to aggregate matching menu names into a single replacement title in the above list.
hu: Regulási kifejezés megadása (soronként egy), mely összesíti az egyező menüneveket egyetlen helyettesítési címbe a fenti listán.

en: Syntax: /regex/title/<br/>e.g.: /^book-toc-d+$/Books/
hu: Formátum: /regex/title/<br />például: /^book-toc-d+$/Books/

en: Invalid pattern syntax.
hu: Érvénytelen formátumú minta.

en: Menu Breadcrumb's menu selection settings have changed recently. Please review the !settings and check that the correct menus are selected.
hu: A menümorzsa menükiválasztási beállításai nemrég megváltoztak. Át kell nézni a !settings és ellenőrizni kell, hogy a helyes menük vannak kiválasztva.
