Webform 6.x-2.4 - en to ja translation catalogue (304 entries)

en: Weight
ja: ウェイト

en: Mandatory
ja: 必須

en: Add
ja: 追加

en: Submit
ja: 送信

en: Publish
ja: 掲載する

en: Name
ja: 名前

en: Type
ja: タイプ

en: Value
ja: 値

en: Operations
ja: 操作

en: New component name
ja: 新しい項目の名前

en: Edit this component
ja: この項目を編集

en: Edit
ja: 編集

en: Clone
ja: 複製

en: Delete
ja: 削除

en: No Components, add a component below.
ja: 項目がありません。下記から項目を追加してください。

en: Your webform has been published.
ja: WEBフォームを公開しました。

en: The component positions and mandatory values have been updated.
ja: 項目の位置と必須の値を更新しました。

en: Label
ja: ラベル

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
ja: このフォーム要素を表示する際にラベルとして使用します。

en: Field Key
ja: 項目キー

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only lowercase alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element.
ja: このフォーム要素の「コンピュータが扱える」キーを入力してください。英小文字・数字・アンダースコア（下線）のみを含むことができます。このキーをフォーム要素のname属性にも使用します。

en: Description
ja: 説明

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
ja: 項目に表示する簡単な説明。

en: Check this option if the user must enter a value.
ja: チェックを入れると、項目が必須入力となります。

en: Root
ja: ルート

en: Parent Fieldset
ja: 親フィールドセット

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside inside another fieldset.
ja: 任意。この項目を他のフィールドセットの内側に配置してフォームを構築することができます。

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ja: 同じ階層にあるメニュー間での表示順位を決める、ウェイトを指定してください。ウェイトの数値が小さいほど上部に、大きいほど下部に配置されます。

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
ja: @typeタイプのWEBフォーム項目には編集機能がありません。

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
ja: 項目キー%field_keyが不正です。小文字の英数字と下線 (_) のみを含ませてください。

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
ja: 項目キー%field_keyは、項目%existing_fieldによってすでに使用されています。固有のキーを使用してください。

en: Component %name cloned.
ja: 項目%nameを複製しました。

en: Component %name updated.
ja: 項目%nameを更新しました。

en: New component %name added.
ja: 項目%nameを新しく追加しました。

en: Delete the %name fieldset?
ja: %nameフィールドセットを削除しますか？

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
ja: WEBフォーム%webformからフィールドセット%nameと%nameに含まれる子要素のすべてを即座に削除します。この操作は元に戻すことができません。

en: Delete the %name component?
ja: 項目%nameを削除しますか？

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
ja: WEBフォーム%webformから項目%nameを即座に削除します。この操作は元に戻すことができません。

en: Component %name deleted.
ja: 項目%nameを削除しました。

en: #
ja: No.

en: Submitted
ja: 受信日時

en: User
ja: ユーザ

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: View
ja: 表示

en: Q
ja: 項目

en: responses
ja: 内容

en: Clear Form Submissions
ja: 受信内容をすべて削除

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
ja: このフォームから受信した内容を、本当にすべて削除しますか？

en: Clear
ja: 削除する

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Webform %title entries cleared.
ja: %title に寄せられた内容を、すべて削除しました。

en: Delete Form Submission
ja: 受信内容を削除

en: Are you sure you want to delete this submission?
ja: この受信内容を本当に削除しますか？

en: Submission deleted
ja: 送信内容を削除しました。

en: Webforms are forms and questionnaires. To add one select <strong>create content -&gt; webform</strong>. Below you can set different security and debug options.
ja: WEBフォームはお問い合わせやアンケートです。<strong>コンテンツの作成 -&gt; WEBフォーム</strong>を選択して追加します。別々にセキュリティやデバッグのオプションを設定することができます。

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
           <li>Go to Create Content and add a webform</li>
           <li>Add a description to be displayed as a teaser and above the actual form.</li>
           <li>Add a confirmation message or redirect node that is to be displayed after successful submission.</li>
           <li>Add one or more components to your form.</li>
           <li>Optionally add an e-mail address to which submissions will be sent. If no email address is specified, no e-mail will be sent when submissions are made through the form.</li>
           <li>Optionally select an e-mail (or hidden) component that will be used to populate the return e-mail address on any sent e-mail.</li>
           <li>Optionally select a textfield (or hidden) component that will be used to populate the subject e-mail field on any sent e-mail.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
          <p>The content of submitted forms is stored in the database table <i>webform_submitted_data</i> as key-value pairs.</p>
ja: <p>お問い合わせフォームやアンケートフォームを作成し、その中身を選択することができます。フォームから送信された内容は、データベースに格納されるだけでなく、あらかじめ設定されたアドレス宛にメールで知らせることもできます。</p>
          <p>フォーム作成方法:</p>
          <ul>
           <li>コンテンツの作成でWEBフォームを追加します。</li>
           <li>ティーザーやフォームの上部に表示する説明を入力します。</li>
           <li>フォームの送信が成功した際に表示する確認メッセージまたはリダイレクト先ノードを入力します。</li>
           <li>フォームの項目を追加します。</li>
           <li>フォームが送信された際にメールで通知するアドレスを入力します（任意）。空欄であればメールは送信されません。</li>
           <li>フォームがメールを送信する際の、返信先に使用するアドレスが含まれる項目を選択します（任意）。</li>
           <li>フォームがメールを送信する際の、件名に使用する文章が含まれる項目を選択します（任意）。</li>
          </ul>
          <p>項目の追加や編集のためのヘルプは、ひとつ目の項目を追加すると表示されます。</p>
          <p>フォームから送信された内容は、データベースの<i>webform_submitted_data</i>テーブルにキーと対で格納されています。</p>

en: A webform can be a questionnaires, contact or request forms. It can be used to let visitors make contact, register for a event or to enable a complex survey.
ja: アンケートやお問い合わせ、リクエストなどにWEBフォームを用いることができます。サイトに問い合わせたり、イベントに参加登録したり、いろんな調査をできるようになります。

en: Available variables are: %username, %useremail, %site, %date.
ja: 利用可能な変数: %username、%useremail、%site、%date。

en: You can also use %server[key] to add any of the special PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.server">$_SERVER</a> variables, %session[key] to add any of the special PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.session">$_SESSION</a> variables and %get[key] to create prefilled forms from the <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.get">URL</a>. %cookie, %request and %post also work with their respective PHP variables. For example %server[HTTP_USER_AGENT], %session[id], or %get[q].
ja: PHPの<a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.server">$_SERVER</a>変数の値を追加するのに %server[key] を、<a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.session">$_SESSION</a>変数の値を追加するのに %session[key] を、<a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.get">URL</a>から入力済みのフォームを作成するのに %get[key] を利用することができます。%cookie や %request、%post もまた、それぞれ対応するPHP変数の値となります。例) %server[HTTP_USER_AGENT]、%session[id]、%get[q]。

en: If you are using the profiles module, you can also access all profile data using the syntax %profile[form_name]. If you for example have a profile value named profile_city, add the varible %profile[profile_city].
ja: profilesモジュールを使用していれば、%profile[form_name]という書式でプロフィールデータにアクセスすることができます。例えば、profile_city という名前のプロフィール値であれば、変数 %profile[profile_city] を追加します。

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
ja: このWEBフォームノードに現在設定されているすべての項目を表示しています。フォームにいくつもの項目を（たとえタイプの同じものが複数あっても）追加することができます。項目を追加するには、表の下部にあるフィールドに名前を入力してタイプを選択してください。新しい項目を作成したり、変更したフォームの値を更新するには「送信」ボタンを押してください。

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
ja: 既存の項目を編集するには、項目名をクリックします。

en: View and edit all the available webforms on your site.
ja: サイトにある全てのWEBフォームを表示/編集

en: Global configuration of webform functionality.
ja: WEBフォーム機能全体の設定

en: Webform
ja: WEBフォーム

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
ja: お問い合わせフォームやアンケートフォームを作成します。送信結果と統計は記録され、管理者が閲覧できます。

en: Go to form
ja: フォームへ

en: View this form.
ja: フォームを表示します。

en: Webform Settings
ja: WEBフォームの設定

en: Title
ja: タイトル

en: Text to be shown as teaser and before the form.
ja: フォームの上部と抜粋に表示される文章。

en: Confirmation message or redirect URL
ja: 確認メッセージまたはジャンプ先URL

en: Message to be shown upon successful submission or a path to a redirect page. Redirect pages must start with <em>http://</em> for external sites or <em>internal:</em> for an internal path. i.e. <em>http://www.example.com</em> or <em>internal:node/10</em>
ja: 送信が成功した場合に表示する文章、またはジャンプするページのパス。外部サイトのパスは <em>http://</em> で、内部のパスは <em>internal:</em> で始めなければなりません。（例： <em>http://www.example.com</em> あるいは <em>internal:node/10</em>）

en: Webform mail settings
ja: WEBフォームのメール設定

en: E-mail to address
ja: 宛先アドレス

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Leave blank for none. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
ja: フォームを送信すると、このアドレスにメールが送信されます。空欄であればメールは送信されません。複数のメールアドレスはコンマで区切ります。

en: Conditional e-mail recipients
ja: メール宛先の条件

en: The settings below allow you to send e-mails to multiple recipients based off the value of a component.
ja: 下記の設定により、項目の値から決定される複数の宛先にメールを送信することが出来ます。

en: E-mail from name
ja: 差出人名

en: After adding components to this form any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
ja: フォームに項目を追加した後、メールの差出人名に使用するフォーム要素を、メールまたはセレクトもしくはhiddenから選択してください。

en: E-mail from address
ja: 差出人アドレス

en: After adding components to this form any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
ja: フォームに項目を追加した後、メールの差出人アドレスに使用するフォーム要素を、テキストフィールドまたはセレクトもしくはhiddenから選択してください。

en: E-mail subject
ja: メール件名

en: After adding components to this form any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
ja: フォームに項目を追加した後、メールの件名に使用するフォーム要素を、テキストフィールドまたはセレクトもしくはhiddenから選択してください。

en: Webform advanced settings
ja: WEBフォームの高度な設定

en: Show complete form in teaser
ja: 要約に完全なフォームを表示

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
ja: このノードの要約にフォーム全体を表示します。

en: Limit the number of submissions a user may send within a specified time period
ja: 1ユーザが一定時間内に送信できる数の制限

en: Unlimited
ja: 無制限

en: ever
ja: 永久に

en: every hour
ja: 1時間につき

en: every day
ja: 1日につき

en: every week
ja: 1週につき

en: Submit button text
ja: 送信ボタンの文面

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
ja: デフォルトでは、このフォームの送信ボタンのラベルは<em>送信</em>です。新しい題名を入力すると、デフォルトの値が上書きされます。

en: Enter PHP code to preform additional validation for this form. Include the &lt;?php ?&gt; tags. $form and $form_state are available variables. If validation fails, use the form_set_error function to prevent the form from being submitted. Use the same syntax as a _validate function used in the <a href="http://api.drupal.org/api/file/developer/topics/forms_api.html">Forms API</a>.
ja: 追加で行う検証に使用するPHPコードを入力してください。&lt;?php ?&gt;タグを含めます。$form変数および$form_state変数を利用可能です。検証に失敗した場合、フォームが送信されないようにするために form_set_error 関数を使用します。<a href="http://api.drupal.org/api/file/developer/topics/forms_api.html">Forms API</a>の _validate 関数と同じ構文を使用してください。

en: Enter PHP code to preform additional processing for this form (after the validation). Include the &lt;?php ?&gt; tags. $form and $form_state are available variables, use the same syntax as a _submit function used in the <a href="http://api.drupal.org/api/file/developer/topics/forms_api.html">Forms API</a>.
ja: 検証の後に追加で行う処理に使用するPHPコードを入力してください。&lt;?php ?&gt;タグを含めます。$form変数および$form_state変数を利用可能です。<a href="http://api.drupal.org/api/file/developer/topics/forms_api.html">Forms API</a>の _submit 関数と同じ構文を使用してください。

en: To
ja: 宛先

en: No components yet in this webform.
ja: このWEBフォームにはまだ項目がありません。

en: Custom
ja: カスタム

en: Component
ja: 項目

en: Default
ja: デフォルト

en: Limit to !count submission(s) !timespan
ja: 送信数を !timespan !count 回に制限

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
ja: WEBフォーム %title を新規作成しました。下記のフォームから項目をWEBフォームへ追加してください。

en: This webform is currently unpublished. After finishing your changes to the webform, use the <em>Publish</em> button below.
ja: 現在、このWEBフォームは非公開です。WEBフォームを変更した後、下記の<em>公開</em>ボタンを押してください。

en: Available Components
ja: 利用可能な項目

en: Below is a list of supported field types available for webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
ja: 以下はWEBフォームで利用可能なフィールドタイプの一覧です。各項目の隣にあるチェックボックスのチェックを外すことで、項目を無効にすることができます。既存の、あるいは今後作成されるWEBフォームにおいて、チェックのある項目だけが利用可能です。

en: Default E-mail Values
ja: メールのデフォルト値

en: From e-mail address
ja: 送信元メールアドレス

en: Default sender address. This may be the E-mail address of the maintainer of your forms. This is also used for Reply-To, Return-Path and Errors-To.
ja: デフォルトの差出人アドレス。例えば、フォーム管理者のメールアドレスを指定します。また、返信先やReturn-Path、Errors-Toにもこのアドレスを使用します。

en: From Name
ja: 送信元名

en: Default sender name which is displayed together with the E-mail address.
ja: メールアドレスと並べて表示するデフォルトの差出人名。

en: Default Subject
ja: デフォルトの件名

en: Form submission from: [title]
ja: フォーム [title] への送信内容

en: Default Subject. If not other stated in the form configuration this is appended to your form title. If you have e.g. defined "Your " (note the space) as a default subject and a form titled with "Order" the e-mail subject will be "Your Order".
ja: デフォルトの件名。特に設定が無ければ、この値をフォームのタイトルの前につなげます。例えば、デフォルトの件名を「あなたの」とし、フォームのタイトルが「注文」であれば、メールの件名は「あなたの注文」となります。

en: Advanced Options
ja: 高度なオプション

en: Allow Cookies for Tracking Submissions
ja: クッキーを使用して送信をトラッキング

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
ja: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">クッキー</a>を使用することで、同じユーザがWEBフォームを繰り返し送信できなくすることができます。ユーザあたりの送信数を制限するのにこの機能が必須というわけではありませんが、より正確に制限することができます。クッキーの他に、IPアドレスとユーザ名も使って、繰り返し送信できないようにしています。

en: Webforms Debug
ja: WEBフォームのデバッグ

en: OFF
ja: オフ

en: Log submissions
ja: ログ記録

en: Full debug
ja: 完全デバッグ

en: Set this option to "Log submissions" to log all submissions in the watchdog. Set it to "Full debug" to print debug info on submission. You probably want to leave this option on "OFF".
ja: このオプションを「ログ記録」に設定すると、すべての送信をwatchdogのログに記録します。「完全デバッグ」に設定すると、送信時にデバッグ情報を表示します。たいていは「オフ」のままにしておくのが良いでしょう。

en: Enabled
ja: 有効

en: Previous submission
ja: 前の受信内容

en: Next submission
ja: 次の受信内容

en: Submission Information
ja: 受信情報

en: Form: !form
ja: フォーム名: !form

en: Submitted by !name
ja: !nameからの送信

en: Next Page >
ja: 次のページ >

en: < Previous Page
ja: < 前のページ

en: The webform component @type is not able to be displayed
ja: WEBフォーム項目@typeは表示できません。

en: You have submitted the maximum number of entries. Check submission guidelines.
ja: 送信可能な回数の上限に達しています。送信のガイドラインを確認してください。

en: Illegal information. Data not submitted.
ja: 不正な情報。データが送信されていません。

en: Thank you, your submission has been received.
ja: ありがとうございます。フォームの内容を受け取りました。

en: Go back to the form
ja: フォームに戻る

en: Submitted on
ja: 送信日時:

en: Submitted by user
ja: ユーザによる送信

en: Submitted by anonymous user
ja: 匿名ユーザによる送信

en: Submitted values are
ja: 送信内容:

en: The results of this submission may be viewed at:
ja: この送信内容は下記で見ることが出来ます:

en: Submissions
ja: 受信一覧

en: Analysis
ja: 分析

en: Table
ja: テーブル

en: Download
ja: ダウンロード

en: webform
ja: WEBフォーム

en: The authenticated user <a href="%user_url">%username</a> attempted to submit more entries than allowed on the <a href="%webform_url">%webform_title</a> webform
ja: 登録ユーザ <a href="%user_url">%username</a> が、<a href="%webform_url">%webform_title</a> ウェブフォームで許可されている回数より多くの送信を試みました。

en: An anonymous user with IP address %ip attempted to submit more entries than allowed on the <a href="%webform_url">%webform_title</a> webform
ja: IPアドレス %ip の匿名ユーザが、<a href="%webform_url">%webform_title</a> ウェブフォームで許可されている回数より多くの送信を試みました。

en: Submission posted to %title. <a href="!url">Results</a>. !details
ja: %titleへ投稿の送信がありました。<a href="!url">送信結果</a>。 !details

en: create webforms
ja: WEBフォームを作成

en: edit own webforms
ja: 自分のWEBフォームを編集

en: edit webforms
ja: 全てのWEBフォームを編集

en: access webform results
ja: 受信内容へのアクセス

en: clear webform results
ja: 受信内容をクリア

en: access own webform submissions
ja: 自分の送信内容へのアクセス

en: edit own webform submissions
ja: 自分の送信内容を編集

en: edit webform submissions
ja: 受信内容を編集

en: use PHP for additional processing
ja: PHPを使用した高度な処理

en: Webforms
ja: WEBフォーム一覧

en: Webform confirmation
ja: WEBフォーム確認

en: Configuration
ja: 設定

en: Form components
ja: フォーム項目

en: Results
ja: 投票結果

en: Webform submission
ja: WEBフォーム送信

en: Table for storing additional properties for webform nodes.
ja: WEBフォームノードの要素を保存するテーブル。

en: The node identifier of a webform
ja: WEBフォームのノードID

en: The confirmation message or URL displayed to the user after submitting a form.
ja: フォームを送信した後、ユーザに表示する確認メッセージまたはURL。

en: Boolean value for whether the entire form should be displayed on the teaser.
ja: フォーム全体を要約に表示するかどうかの論理値。

en: The title of the submit button on the form.
ja: フォーム送信ボタンのタイトル

en: The number of submissions a single user is allowed to submit within an interval. -1 is unlimited.
ja: 1ユーザが一定期間内に送信できる数。-1を入力すると無制限になります。

en: The amount of time in seconds that must pass before a user can submit another submission within the set limit.
ja: 制限の範囲内で次の送信を行うために経過しなくてはならない秒数。

en: The primary e-mail address for receiving submission results.
ja: 送信結果を受け取る主なメールアドレス。

en: The name of the sender in sent submission e-mails.
ja: 送信結果メールの差出人名。

en: The address of the sender in sent submission e-mails.
ja: 送信結果メールの差出人アドレス。

en: The subject of sent submission e-mails
ja: 送信結果メールの件名。

en: PHP code for additional functionality when validating a form.
ja: フォームの検証時に機能を追加するPHPコード。

en: PHP code for additional functionality when submitting a form.
ja: フォームの送信時に機能を追加するPHPコード。

en: Stores information about components for webform nodes.
ja: WEBフォーム項目の情報を保持する。

en: The identifier for this component within this node, starts at 0 for each node.
ja: このノード内での項目のIDで、常に0から始まります。

en: If this component has a parent fieldset, the cid of that component.
ja: この項目に親のフィールドセットがある場合、その項目のcid。

en: When the form is displayed and processed, this key can be used to reference the results.
ja: フォームを表示したり処理する際に、このキーを使用して結果を参照します。

en: The label for this component.
ja: この項目のラベル。

en: The field type of this component (textfield, select, hidden, etc.).
ja: この項目のタイプ（テキストフィールド、セレクト、hidden等）。

en: The default value of the component when displayed to the end-user.
ja: 項目をユーザに表示する際のデフォルトの値

en: Additional information unique to the display or processing of this component.
ja: この項目の表示や処理に固有の追加情報。

en: Boolean flag for if this component is required.
ja: 項目が必須かどうかの論理フラグ。

en: Determines the position of this component in the form.
ja: フォームにおけるこの項目の位置を決定してください。

en: Holds general information about submissions outside of field values.
ja: 項目の値とは別の、送信に関する一般的な情報を保存します。

en: The unique identifier for this submission.
ja: この受信内容固有のID

en: The id of the user that completed this submission.
ja: この内容を送信したユーザのID

en: Timestamp of when the form was submitted.
ja: フォーム送信時のタイムスタンプ

en: The IP address of the user that submitted the form.
ja: フォームを送信したユーザのIPアドレス。

en: Stores all submitted field data for webform submissions.
ja: WEBフォームから送信された項目の値をすべて保存します。

en: Usually this value is 0, but if a field has multiple values (such as a time or date), it may require multiple rows in the database.
ja: 通常、この値は0ですが、複数の値（時間や日付）がある場合には、データベースに複数の行が必要となります。

en: The submitted value of this field, may be serialized for some components.
ja: この項目の送信された値。シリアライズされている場合もあります。

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
ja: お問い合わせフォームやアンケートフォームを設置することができます。

en: Default value
ja: デフォルト値

en: The default value of the field.
ja: 項目にあらかじめセットされる値。

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
ja: <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>に記載されているすべての形式で日付を入力することができます。「today」「+2 months」「Dec 9 2004」といった書式となります。

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Adjust the date according to a specific timezone. Website timezone is defined in the <a href="%settings">Site Settings</a> and is the default.
ja: 特定のタイムゾーンにしたがって日付を調整します。ウェブサイトのタイムゾーンは<a href="%settings">サイトの環境設定</a>で選択し、それがデフォルトとなります。

en: Observe Daylight Savings
ja: 夏時間の自動補正

en: Automatically adjust the time during daylight savings.
ja: 夏時間による補正を自動的に行います。

en: month
ja: 月

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: day
ja: 日

en: %field field is required.
ja: %field項目は必須入力です。

en: Entered %name is not a valid date.
ja: 入力された %name は無効な日付です。

en: Presents month, day, and year fields.
ja: 年月日を入力する項目を表示します。

en: Left Blank
ja: 空欄

en: User entered value
ja: 内容あり

en: User email as default
ja: ユーザのメールアドレスをデフォルトでセット

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
ja: ログイン済ユーザであれば、ユーザのメールアドレスをデフォルトの値に設定します。

en: Width
ja: 幅

en: Width of the textfield.
ja: テキストフィールドの幅

en: Leaving blank will use the default size.
ja: 空欄の場合はデフォルトの値を使用します。

en: E-mail a submission copy
ja: 送信内容のコピーをメールで送る

en: Check this option if this component contains an e-mail address that should get a copy of the submission. Emails are sent individually so other emails will not be shown to the recipient.
ja: チェックを入れると、この項目に含まれているメールアドレス宛に送信内容のコピーを送信します。メールは個別に送信されるので、それぞれのメールの宛先欄には他のメールアドレスは表示されません。

en: Disabled
ja: 無効

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
ja: テキストフィールドを編集できないようにします。変更できないデフォルトの値をセットする場合に役立ちます。

en: %value is not a valid email address.
ja: %value は無効なメールアドレスです。

en: A textfield that automatically fills in logged-in users e-mail.
ja: ログインユーザのメールアドレスを自動で挿入するテキストフィールド。

en: Average submission length in words (ex blanks)
ja: 入力された文章の平均の長さ（空欄を除く）

en: Collapsible
ja: 折りたたみ可

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
ja: ユーザがフィールドセットを閉じたり開いたりできるようになります。

en: Collapsed by Default
ja: 閉じた状態をデフォルトに設定

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
ja: デフォルトでは開いた状態でフィールドセットを表示しますが、このオプションを選択すると閉じた状態で表示します。

en: Fieldsets allow you to organize complex webforms into groups of fields.
ja: フィールドセットによって、フィールドをグループ分けした複雑なWEBフォームを構築することができます。

en: Upload Filtering
ja: アップロードフィルタ

en: Select the types of uploads you would like to allow.
ja: アップロードを許可するファイルの形式を選択してください。

en: Web Images
ja: WEB用画像

en: Desktop Images
ja: デスクトップ用画像

en: Documents
ja: ドキュメント

en: Media
ja: メディア

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Additional Extensions
ja: 追加の拡張子

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
ja: アップロードを許可するファイルの拡張子を、コンマ区切りで入力してください。<br />入力された拡張子は、上記のチェック欄に追加されます。

en: Max Upload Size
ja: アップロードファイルの最大サイズ

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
ja: ユーザがアップロードできるファイルの最大サイズ（KB）を入力してください。

en: Upload Directory
ja: アップロード先ディレクトリ

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
ja: WEBフォームを通してアップロードされたファイルは、filesディレクトリに保存されます。files内のサブフォルダを指定して保存することもできます。

en: Category
ja: カテゴリ

en: Types
ja: タイプ

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
ja: 拡張子が'%ext'のファイルはアップロードできません。拡張子が'%exts'に含まれるファイルをアップロードしてください。

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
ja: '%filename'のサイズ（%filesize KB）が大きすぎます。%maxsize KB以下のファイルをアップロードしてください。

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
ja: アップロードされたファイル %filename を保存できませんでした。指定ディレクトリに書き込めません。

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory does not exist.
ja: アップロードファイル %filename を保存できませんでした。保存先のディレクトリが存在しません。

en: Allow users to submit files of the configured types.
ja: 設定した形式のファイルをユーザが送信できるようにします。

en: User uploaded file
ja: ユーザがアップロードしたファイル

en: Average uploaded file size
ja: アップロードファイルの平均サイズ

en: Options
ja: オプション

en: Options to select across the top. One option per line. Key-value pairs may be entered seperated by pipes. i.e. safe_key|Some readable option
ja: グリッドの最上部に表示する選択肢。1行につき1つのオプションを入力します。キーと値の組み合わせはパイプ(|)で区切ります。例） safe_key|表示するオプション

en: Questions
ja: 質問

en: Questions list down the left side. One question per line.
ja: グリッドの左側に並べる質問。1行につき1つの質問を入力します。

en: Randomize Options
ja: オプションをランダム表示

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
ja: フォームを表示する度に、オプションの順番をランダムにします。

en: Randomize Questions
ja: 質問をランダム表示

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
ja: フォームを表示する度に、質問の順番をランダムにします。

en: The options for this grid contain illegal characters (quotes or spaces). Specify your options as <em>safe_value_no_spaces</em>|<em>The Real Value</em>.
ja: このグリッドのオプションに無効な文字が含まれています (クオートや空白)。<em>空白なしの安全な値</em>|<em>表示する値</em>という形式でオプションを指定してください。

en: The questions for this grid contain illegal characters (quotes or spaces).
ja: このグリッドの質問に無効な文字が含まれています (クオートや空白)。

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
ja: 格子の各マスにラジオボタンがあって、そこから選択するといった質問を作成できるようになります。

en: Create a field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
ja: ユーザには表示されないが、送信内容には記録されるフィールドを作成します。

en: Empty
ja: 内容なし

en: Non-empty
ja: 内容あり

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
ja: HTMLやPHPのコードをフォームに挿入することができます。

en: Preview
ja: プレビュー

en: Presents a markup area of text. Does not render a field.
ja: マークアップされたテキストを表示。フィールドを生成しません。

en: Use caution when combining the pagebreak and file components. File components will not be submitted unless they are after the last pagebreak in the form.
ja: 改ページとファイル項目を組み合わせるときは注意してください。最後の改ページの後にファイル項目がなければ、ファイルが送信されません。

en: Break up a multi-page form.
ja: 複数ページにわたるフォームを区切ります。

en: A list of selectable options. One option per line. Key-value pairs may be entered seperated by pipes. i.e. safe_key|Some readable option
ja: 選択可能なオプションの一覧。1行につき1つのオプションです。キーと値の組み合わせをパイプで区切って入力することもできます。例) safe_key|表示するオプション

en: The default value of the field. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
ja: この項目にデフォルトでセットされる値。複数を選択するには、選択肢をコンマ区切りで入力してください。

en: Multiple
ja: 複数

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
ja: チェックを入れると、ユーザが複数の値を選択できるようになります。

en: Listbox
ja: リストボックス

en: Check this option if you want the select component to be of listbox type instead of radiobuttons or checkboxes.
ja: チェックを入れると、項目の選択肢を、ラジオボタンやチェックボックスではなく、リストボックスで表示します。

en: The options for this select contain illegal characters (quotes or spaces). Specify your options as <em>safe_value_no_spaces</em>|<em>The Real Value</em>.
ja: このセレクトのオプションに無効な文字が含まれています (クオートや空白)。<em>空白なしの安全な値</em>|<em>表示する値</em>という形式でオプションを指定してください。

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
ja: チェックボックスやラジオボタン、セレクトメニューを作成できます。

en: Height
ja: 高さ

en: Height of the textfield.
ja: テキストフィールドの高さ

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
ja: 複数行の入力が可能なテキストエリア。

en: Maxlength
ja: 最大文字数

en: Maxlength of the textfield.
ja: テキストフィールドの最大文字数。

en: Basic textfield type.
ja: 一般的なテキストフィールド。

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
ja: <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU 日付入力の書式</a>にしたがいます。例えば、「now」「+2 hours」「10:30pm」などです。

en: Adjust the time according to a specific timezone. Website timezone is defined in the <a href="%settings">Site Settings</a> and is the default.
ja: 特定のタイムゾーンにしたがって時間を調整します。ウェブサイトのタイムゾーンは<a href="%settings">サイトの環境設定</a>で選択し、それがデフォルトとなります。

en: Time Format
ja: 時刻の書式

en: Format the display of the time in 12 or 24 hours.
ja: 12時間表記にするか24時間表記にするか

en: hour
ja: 時

en: minute
ja: 分

en: am
ja: 午前

en: pm
ja: 午後

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
ja: 時間と分を入力する項目を作成します。午前/午後の選択肢も追加することができます。
